Ürün Rehberi

Otel Nevresim & Çarşaf Rehberi

İster üretici, ister toptancı, ister tedarikçiden alın, otel nevresimleri hakkında bilmeniz gerekenleri bir kaç başlık altında sizin için topladık.

1. Elyaf Türü; Türk Pamuğu, Mısır Pamuğu veya Mikrofiber

Genel bir kurala göre, kumaş da kaliteyi belirleyen ve pürüzsüz bir doku kazandıran cm kare başına düşen  ipliktir. Bununla birlikte, gerçekte, elyaf türü, bitmiş ürünleri büyük ölçüde etkiler. Buradaki gerçek hikaye, iplik sayımlarından ve elyaf tiplerinden daha da ileri gideceğiz

Çoğunlukla iplik numaralarına veya lif tipine odaklanıyoruz. Temel olarak bilmemiz gereken şey lif özellikleridir. O zaman iplik sayısının veya lif türlerinin etkisini anlayabiliriz.

Pamuk ipliği nasıl üretilir?

İplik üretiminde önemli olan liflerin uzunluğu ve kalınlığıdır. Bu yüzden bazen Türk Pamuğu Mısır pamuğundan daha iyi olabilir. Her şey lif uzunluğu ve iplik çapı gibi matematikle ilgilidir

Pamuk ipliği, liflerin bükülmesiyle üretilir.

Anahtar kelime büküm sayısıdır.

Bu büküm sayısı, pamuk ipliğinin yumuşaklığını ve emiciliğini belirler.

? Daha az bükülmüş iplik, daha hacimli iplik anlamına gelir.

? Daha hacimli iplik, daha yumuşak iplik anlamına gelir.

? Daha yumuşak olan ipliğin emiciliği kesinlikle daha yüksek olacaktır.

Pamuk liflerinde lif uzunlukları 12 mm ile 57 mm arasındadır.

İplik üretiminde kısa iplikleri ortadan kaldıran penye prosesimiz var, bu nedenle penye iplikte sadece uzun iplikler elde ediyoruz. Yani Penye iplikler 30 mm ve üzeri lif uzunluklarına sahiptir.

Bu, 400TC'ye kadar nevresim üretmek için oldukça yeterli bir iplik kalitesidir. Daha fazla iplik numarası için Mısır pamuğu gibi 50 mm'den daha uzun lifler kullanmamız gerekiyor.

Sonuç olarak oteliniz 400 İplik pamuğun altında nevresim almayı tercih ediyorsa Mısır pamuğundan üretilmiş nevresimlere bakmanıza gerek yok.

Mısır pamuğu, emiciliği ve özellikle çarşaflar için uygun olan uzun iplikleriyle bilinir. Elyaflar ince ve yeterince uzun ( > 45 mm ), bu da düşük bir büküm sayısında eğirmeye izin veriyor. Dolayısıyla Mısır pamuğundan eminsek sonuç harika olacak. Bu elyaf, 400 TC yatak çarşaflarının üzerinde mükemmel olacak.

2. İplik Sayısı

Terim, bir inç karedeki iplik sayısını ifade eder; bu nedenle genel bir kural olarak, iplik ne kadar yüksek olursa kumaş o kadar pürüzsüz olur. Yatak çarşaflarının kalitesi insanların zihninde hakim olan genel anlayışın aksine iplik sayısına bağlıdır.

Türkiye'de, Denizli'de, Avrupa'daki müşterilere çoğunlukla aşağıdaki kalitelerde satış yapmaktayız ve bunlar tüm şirketlerin stoklarında mevcuttur.

·        Ranforce  Düz Dokuma) Nevresim Takımları;145 TC ve 160 TC

·        Saten (4/1 Dokuma) Nevresim Takımı; 210 TC, 250 TC, 265 TC, 300 TC

·        Percale ( Düz dokuma) Nevresimler; 210 TC

Daha yüksek iplik sayıları için daha yüksek adetli sipariş olması gerekir ki taze üretim yapabilelim.

Otel müşterilerimize 3-4 yıldızlı oteller için 160 TC Ranforce nevresim ve 5 yıldızlı oteller için 210 TC Sateen nevresim kullanmalarını öneriyorum.

Konuklarına en iyi deneyimi sağlamak için daha yüksek iplik sayıları satın almak isteyen bazı oteller de var, bu nedenle onlara 300 TC nevresim kullanmalarını önerebiliriz.

3. Ağırlık

Yatak çarşaflarının kalitesi aynı zamanda lifin ağırlığına ve yoğunluğuna da bağlıdır. Yatak çarşaflarının ağırlığı iplik sayısından bağımsızdır.

Hafif yatak çarşafları, daha ağır olan kalın ipliklere kıyasla daha ince ipliklere sahiptir.

İplikler ne kadar ağır olursa, kendinizi o kadar rahatsız hissedeceğinizi unutmayın.

Ağırlık ayrıca Ne30/1, Ne40/1, Ne60/1 gibi nevresimlerde kullanılan iplik numaralarına da bağlıdır…

Daha yüksek rakamlar ince iplikler anlamına gelir, bu nedenle saten nevresimler için Ne60/1 penye pamuk iplikleri kullanmayı tercih ediyoruz.

4. Kumaş Bileşimi

Elbette Pamuk olmalı. Her türlü talebe göre poli-pamuklu yatak çarşafları da üretmekteyiz.

Poli-pamuklu yatak çarşafları daha dayanıklıdır. bu yüzden endüstriyel nevresim takımlarında tercih edilmektedir.

Misafirlerinize en üst düzeyde lüks ve asil bir deneyim yaşatmak için kumaş bileşimine dikkat edin. Kumaş bileşimi, polyester gibi doğal ve sentetik lifler arasındaki farkı bilmekle ilgilidir.

Bu nedenle kumaş seçimi otel odasının etkisini ve tüm görünümünü tamamen değiştirmektedir.

Saf pamuk ve zengin pamuk, oteller için yatak çarşaflarında en iyi iki seçenektir. Bu seçeneklerin her ikisi de benzersiz ve mükemmel özellikleri ile ünlüdür.

5. Örgü

Örgü, adından da anlaşılacağı gibi, nevresim kumaşının nasıl dokunduğunu temsil eder.

En yaygın örgü türleri arasında düz örgü, Percale örgü ve saten örgü bulunur.

·        Düz dokuma veya Ranforce Nevresimler  yumuşak bir yüzey ile çapraz bir desen kullanan. Çoğunlukla 140 -180 TC arasında dokunurlar.

·        Saten Nevresimler, parlak bir parlaklığa sahip ipeksi pürüzsüz bir yüzey oluşturmak için dokunmuştur ve parlaklığı ve örtüsü ile bilinir.

Saten genellikle biraz daha kalın ve daha sıkı dokunmuştur. Soğuk kış aylarında yatağa girmek için mükemmel, yumuşak, davetkar bir dokunuşa sahiptir.

6. Boyut

Kumaşın kalitesini ve türünü dikkate almak ne kadar önemliyse, boyutu da dikkate alınması gereken kritik bir faktördür.

Çoğu zaman, yataklar standart boyuttadır; bu nedenle kendilerine en uygun nevresimleri kullanın.

Ancak, özelleştirilebilir boyutlar söz konusu olduğunda, yatağa bitmiş ve zarif bir görünüm kazandırmak için boyutlarını göz önünde bulundurun.

Büyüklüğü belirlerken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli şey de yatağın derinliğidir.

7. Bakım Talimatları

Her şey gibi nevresim takımlarınızın da bakıma ihtiyacı var. Bazılarına tuhaf gelebilir; ancak, aklama sırasında dikkatli olunması gerekir. Çarşafları yıkarken izlemeniz gereken bazı talimatlar.

·        Kullanmadan önce daima yıkamalısınız. Bunun nedeni, ilk yıkamanın başıboş lifleri uzaklaştırması, çarşafı yumuşatması ve pamuğu uzun bir ömre hazırlamasıdır.

·        Nazik bir yıkama ve sıkma döngüsü kullanın. Güzel doğal lifleri ve beyazları her zaman kendi başlarına yıkayın ve asla sentetiklerle yıkamayın. Mümkünse makinenizi aşırı yüklemeyin.

·        Nefes alması gereken doğal lifleri yapay olarak kaplayan yumuşatıcılardan kaçının. Düzenli kullanımda hiçbir yumuşatıcıdan farklı bir yumuşaklık yaşayacaksınız.

·        40 derecenin üzerinde yıkamaya özen gösteriniz.

·        Açık renklerle koyu renkleri karıştırmayın.

·        Tamburlu kurutma yapıyorsanız, nazik bir ayar kullanın ve aşırı yüklemeden kaçının. Aşırı veya uzun süreli ısı, doğal lifleri kurutur ve zamanla kırılgan ve cansız hale gelir. Doğal kurutma her zaman en iyisidir.

·        Ütü yapmak için en iyi zaman, daha kolay olacağı için ürünlerin hafif nemli olduğu zamandır.

 OTELTEKSTİLCİ TEKSTİL SAN. TİC. LTD. ŞTİ

Cep : 0544 794 8388

Adres : Akçeşme Mah. 2618 Sk. No: 24/1 Merkezefendi / DENİZLİ

Her türlü sorularınız için:

info@oteltekstilci.com

Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Aradığınız şey için tekrar arama yapın